Teafa illóolaj: az Ausztráliából származó növény leveleiből alacsony hőmérsékleten, vízgőz desztillációs eljárással készült olaj. Szigorú, friss, fás, pikáns, fűszeres illat. Ezt az olajat hígítatlanul is használhatjuk, igazi csodaszer.
– zsíros, pattanásos, seborreás arcbőrre (vékonyan kenjük be a problémás bőrfelületet éjszakára. Pár nap használat után látványos javulás mutatkozik).
– pikkekysömörnél enyhíti a viszketést, a bőr vörösségét
– csökkenti a vírusuk növekedését, így szemölcsöt is kezelhetünk teafa illóolajjal.
-csíraölő hatású, ezért az ekcémás bőrt is kezelhetjük vele
– hajproblémáknál: erősíti a hajat, korpás, zsíros hajra (pár cseppet tegyünk a samponba, és a szokásos módon használjuk).
– torokfájásnál, csökkenti a fájdalmat és a gyulladást.
– kézen és lábköröm gomba kezelésére (akár készíthetünk lábfürdőt is, 2-3 l langyos vízbe tegyünk 15-20 csepp illóolajat, és ebbe áztassuk lábunkat 20-30 percig).
– szájpenészre, fogínygyulladásra (öblögető oldat)
– rovarcsípésre hígítatlanul
– természetes gombaölő,így növények természetes rovarirtó szere
– a háztartásba is készíthetünk fertőtlenítőszert. Párologtatóba, aroma diffuzorba téve a levegő tisztítására, de a konyhába vágódeszka, kések fertőtlenítésére is alkalmazhatjuk. A kilincseket áttörölhetjük vele, főleg ebben a kritikus időszakban.
Ha nagyobb felületen használjuk, vivőolajba tegyük bele, ami lehet oliva- vagy jojobaolaj.
Kisgyerekeknél és háziállatoknál ne alkalmazzuk.
Csak külsőleg használható. 10 ml
Fürdővízbe: 6-8 csepp illóolaj elegendő. Ilyen formában főként a nyugtató hatásukat fejtik ki.
Gőzölés: légúti megbetegedések esetén inhalálhatunk meleg víz fölött, törölközővel a fejünkön, kevés illóolajjal. Gyerekeknek nem ajánlott ez a megoldás és felnőtteknek is csak óvatosan, nem túl forró vízzel (az égési sérülések elkerülése érdekében).
Borogatás: ha bőrünkre akarjuk felvinni az illóolajokat, akkor vízzel hígítva, vattával, gézzel ajánlatos ezt tennünk, de ahogy fent említettük, valamilyen hordozóolaj (napraforgó, szőlőmag) is megfelelő lehet.
Párásítás: párologtató vagy kerámiaégető segítségével párologtassunk, az aromaterápiás hatások így is érvényesülnek és ráadásul kellemes illatot is kölcsönöznek az illóolajok otthonunknak.
Masszázs: szintén ajánlott a hígítás, valamilyen hordozó krémbe vagy olajba való keveréssel, mert koncentrált formában sok illóolaj bőrirritációt okozhat.